Rastgele İsim | Sayı | Şifre Oluşturucu


Güçlü Şifre Oluşturucu

Hoşgeldiniz aşağıdan dilediğiniz kadar güçlü şifre oluşturabilirsiniz. Aklınıza takılan kısımları bize iletmeyi ihmal etmeyin. 

Yeni bir şifre oluşturmak için aşağıdaki butona bir kez tıklamanız yeterlidir.

Neden Güçlü Şifre Oluşturmalıyım

Güçlü şifre demek istenmeyen kişilerin parolalarınıza çok zor ulaşması demektir. Genellikle bizim için mantıksız olsa da yapılan araştırmalar kullanıcıların şifrelerini isim - soy isim - sevdiği insanlar - yaşadıkları şehir doğum tarihleri gibi bilgilerle süslediklerini göstermiştir.

Bu bilgilere ulaşmak için sadece sosyal medya dan takip edilmek yeterli olmaktadır. Hal böyle olunca isteyen kişi bir program yardımıyla sizin şifrenizle ilgili genel çalışmaları gönül rahatlığı ile yapabilir. Bu konuda pek çok profesyonel program olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple tahmin edilmesi kolay olmayan ve karmaşık bir şifre oluşturmak zorunda olduğunuz savunulur. 

Şifremde Neler Bulunmalıdır

Şifrenizde zor tahmin edilebilir bilgilerin var olması gerekmektedir. Bunun için doğum tarihiniz veya sevdiğiniz kişinin doğum tarihini kullanmak yerine daha kompleks sayı ve rakamlardan destek almanız, karakter kullanmanız veya şifreniz içerisinde sıralı olmayan bilgiler kullanmanız son derece önemlidir. 

Örneğin "ahmetmüjdat42" parolasının var olduğunu düşünelim. Buradan Ahmet Müjdat ismindeki Konyalı bir kişi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Genellikle parolarda öncelikle isimler ve yazılar sonrasında sayılar kullanılır. Biraz daha kompleks bir hale getirmek son derece basittir. Bunu kolaydan zora birkaç örnekle pekiştirelim

Kolaydan Zora Doğru Örnek Parolalar

En Kolay Parola Örneği: ahmetmüjdat42

Biraz Zor: AhmetMüjdat42

Ortalama: Ahmet42Müjdat

Zor: Ahmet"42"Müjdat

Çok Zor: AhMeT!4!2!MüJDaT

Yani örneklerden de anlaşılacağı üzere aynı durum aynı parola üzerinde birkaç şekil değişikliği ile mümkün olabilmektedir. Tabi ki bizim bahsettiğimiz güçlü şifre oluşturma durumu isim veya isimler üzerinden değil rastgele harfler üzerinden yapılırsa daha mantıklı olacaktır. 

Şifreyi Nasıl Hatırlayacağım

Genellikle şifre hatırlama konusunda en sık yapılan hatalar şifrelerin bir yere not edilmesini içerir. Farklı platformlar farklı tipte şifreler istediği için bir anda onlarca şifre hatırlamak zorunda kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda kompleks bir şifreyi güncelleyerek uygulamanız yeterli olacaktır. 

Örneğin önemsiz bir web sitesinde AhmetMüjdat42 şifresini vermişseniz, biraz daha kompleks şifre isteyen başka bir web sitesi için: AhmetMüJJDat42@ şifresini verebilirsiniz. Seçenekleriniz daralacağı için hatırlamanız kolaylaşacaktır. 

Şifre Oluştururken Sık Yapılan Hatalar

Öncelikle bizim örnekte verdiğimiz şifreyi kullanmayın. Ahmet Müjdat çok kolay hatırlanabilen veya elde edilebilen bir şifredir. Bunun için rahat ezbelerleyebileceğiniz, arasında karakterler olan rastgele seçeneklere göz atmaya bakın. Bu son derece zor gibi görünse de uzun vadede sizin işinizi ciddi anlamda kolaylaştıracaktır. 

"Ar33YUiiesd" gibi bir kalıp ezberlenebilir ve sonuna ortasına veya başına sayı ve rakamlar koyularak şifreniz daha güçlü bir hale getirilebilir.

Ayrıcalıklı ve pratik bir şekilde tüm bu seçeneklere ulaşmak istediğinizde sadece adresimizi ziyaret ederek verilen random şifrelere göz atabilirsiniz. Sizin için her seferinde farklı şifrenin gelerek öneriler sunduğu bir sistem hazırladık. Sadece bu sistemi ziyaret ederek hızlı ve kesintisiz bir şekilde bu ayrıcalıklı hizmetten yararlanabilirsiniz. Aynı şekilde yeni seçenekler ve şifreler hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz yorum bölümünü ziyaret ederek uygun olan seçenekler hakkında da bizi bilgilendirebilirsiniz.